Prodej ze dvora a kozí weekend house

19. června 2016 v 16:35 | Bařka |  I tohle k životu patří...
Jsem trošku v rozpacích. Začíná se velmi množit zájem o naše domácí vajíčka, kachny a králíky. A dokonce jsou i dotazy na kozí mléko. Jenže bohužel nejsme velkovýrobna a naše produkce není tak velká. Vůbec jsem to nečekala, protože jsme si naši malou farmičku vůbec nepořizovali proto, abychom snad na ni vydělávali nebo něco někomu prodávali. Přesto mě ten zájem ale velmi těší…


A jsem na své malé hospodářství velmi hrdá…Prodej ze dvora

A jak je to s legislativou?

Prodej ze dvora se dá provozovat bez jakéhokoliv povolení. Můžeme týdně prodat deset hlav na domácí spotřebu. Tak tolik toho vážně nevyprodukujeme, ani kdybychom se zbláznili.

Ale podle současné poptávky, to vypadá, že bychom prodali i ta mláďata, která se ještě nenarodila.

Podle zákona je prodej ze dvora stanoven přesně takto:
-
- Chovatel má výše uvedenými zákony a vyhláškami povolen prodej zabité, vykrvené, vyvrhnuté, očištěné a nenaporcované drůbeže v množství deseti kusů týdně.
-
Dále pak chovatel může prodávat stažené a zabité králíky s neoddělenou hlavou, také v množství deseti kusů týdně.

- Stejně tak je možné prodávat čerstvá vejce v množství šedesáti týdně každému jednomu spotřebiteli.

Všechny vydělané peníze poputují do speciální, a kvůli mně nedobytné kasičky, abychom z toho pořídili další krmení pro naše zvířecí dětičky.

Kasička na plot a "šroťák"


Začínají se k nám sjíždět známí a kamarádi s dětmi, aby si prohlédli náš zoo koutek, samozřejmě hlavně zvířátka. Uvažovala jsem o kasičce na plot. Každý může dát dobrovolný příspěvek na krmení… :-D A nebo přivézt nasušené pečivo. Toho máme tedy poslední dobou nedostatek.

A ještě sháníme "šroťák" na drcení zrní. Kdybyste někdo o nějakém věděl za nějaký přijatelný peníz, byli bychom vděční.

Kačenky a kuřata dostaly konečně novou střechu

Táta pořád chodil a říkal: "Ty dřevěné střechy na příbytcích drůbeže se vám brzy zkroutí, budete to moci vyhodit."

"Ano, tati, ještě jsem se k tomu nedostala."

Tak jsem se včera konečně rozhoupala. Čistila jsem výběhy a rozhodla se udělat vše z gruntu. Střešní krytinu v podobě šindele jsme měli už koupenou a tak jsem se do toho vrhla sama. Za chvíli jsme měla hotovo. Podle mě příbytky vypadají lépe, doufám, že už nikdo nebude moci říct, že to u nás vypadá jako u cikánů. A hlavně tam drůbeži nepoteče, i když zrovna kachnám to asi nijak nevadí.

Fanoušek s Eliškou prostě milují výšky


Už jsme možná přišli na to proč se Fandovi a Elišce nelíbí domeček, který jim postavil můj táta. Je moc nízko nad zemí. Spí přece v kurníku a možná mají pocit, že nahoře je bezpečněji. Když si totiž chtějí odpoledne odpočinout po náročném dopoledni plném jídla a her, vyskočí si do volného prostoru v králikárně, kam budeme přidělávat kotce pro králíky. Tam potom začnou zívat a stačí je chvilku drbat na hlavě a zavírají se jim oči.

Vždyť jsou to přece kozy a ty mají rádi výšky.

Proto jsme se rozhodli domeček přestěhovat vedle kurníku, aby od nich nebyli tak daleko a postavit ho na nějaké zvýšené nohy. K tomu vyrobit žebříček a kozy budou mít svůj vlastní kurník.

Čím víc dětí, tím lepší


A kdybychom měli doma náhodou málo dětí, vodí si k nám ještě mimčo od sousedů. Naštěstí je sousedovic holčička dítě, které skoro nepláče, nevzteká se a pořád se jen směje. A vidím, že je ve společnosti mých výrostků spokojená. U zvířátek se děti vždycky zabaví…


I proto chci, aby moje děti od malička chodily chovat všechna mláďata a ta na to byla zvyklá. Osvědčilo se u králíků. Když si zvykli, že je děti tahají a chovají, nechají se v klidu vzít i v dospělosti. Ti, co na to zvyklí nejsou pořádně škrábou a vzdorují….
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama