Slepičí svatba: Jak jsme kroužkovali slepice

3. srpna 2016 v 14:26 | Bařka |  Slepice
Dvě králičí dámy porodily přesně ve stejný den. Nela má 8 malých bílých miminek a Ťapka dokonce 10 a černobílých....

Přestěhovali jsme kuřata i s kvočnou do vlastního minivýběhu. Provizorní domeček jim zbořila obrovská vichřice v podobě Elišky a Fandy...

A donutili jsme kohouta Martina, aby před oltářem slíbil svým slepicím věrnost a měli jsme i prstýnky...Králičí miminka


Po dlouhé době se nám narodilo tolik králičích miminek (18 králíčat) a všechny zrdavé a živé. Dnes jim jsou už čtyři dny a stále se drží, i když vidím, že Ťapka je z nich vážně unavená. Dáváme jim ovesné vločky a každý den plnou misku mléka a přímo toho kozího od Elišky.

Oba jejich první vrhy se nepovedly. Přežila jim sotva třetina dětiček, které navíc přibírají na váze jen velmi těžko. Proto jsme se rozhodli děvčatům prohodit partnery. Kluci si užili a vypadá to, že to byl zatím dobrý tah. Ťapka má miminka s černochem Karlem a Nela s bílým bláznivým Milošem.

Když vám vlastní střecha spadne na hlavu

Potřebovali jsme nutně odstěhovat kvočnu s kuřaty z králikárny. Stalo se nám totiž to, že tři kuřátka nepozorovaně vypadla z kotce a už se neuměla vrátit zpátky. O dvě jsme bohužel přišli, jedno jsem našla hlasitě pípat na hnojí mezi ostatními slepicemi. Tak jsme jim udělali provizorní přístřešek s ohrádkou. Mezitím byl hotový dvoupokojový byt pro kvočny s kuřaty, ale chyběla mu ohrádka. Dva dny nebyl čas ji udělat, protože bylo spoustu jiné práce.

Až se přiřítila vichřice. Eliška s Fandou tak dlouho dupali kvočně nad hlavou, až se to s nimi zřítilo. Nevím, jak se kvočně podařilo zachránit všechna kuřata a vyvést je z trosek, ale je to u mě velká hrdinka. A najednou byl výběh pro kuřátka hotový za deset minut a předtím jsme dva dny neměli čas?!

Martin a jeho 16 nevěst

Bylo potřeba okroužkovat slepice jednou barvou, abychom věděli, který rok jsme si je pořídili. Když si příští rok pořídíme další, budou mít zase jinou barvu. Pro rok 2016 je to barva červená.

Slepic máme 18, dva z toho jsou kohouti Martin a mladší Bonifác. Obě jména vybírala naše Adélka. Kluky jsme nekroužkovali, jen jejich nevěsty. Byla to docela dobrá akce. Celá naše šestičlenná rodina udělala rojnici a zahnali jsme hejno slepic do kouta. Všichni jsme skočili do hejna a každý musel chytit jednu slepici.

Jen mě se to nepodařilo, dvě mi proběhly mezi nohama a třetí přeletěla přes hlavu. Stejně jsem ji nemohla držet, protože jsem musela okroužkovat.

Pak jsme rojnici udělali ještě jednou a ani tentokrát jsem nebyla úspěšná. Nechala jsem to raději na dětech, ony totiž rádi chytají slepice.

Slepice kdákaly, jak kdybychom je vraždili. Táta křičel pokyny na chytající děti a já se smála jako pominutá. Divím se, že na nás nepřišli sousedi, jaký jsme dělali bordel....
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama