Letošní první dva králičí vrhy se zatím zdají úspěšnější

15. února 2017 v 23:48 | Bařka |  Králíci
V minulosti jsme se potýkali s velkými problémy s králičími vrhy. Z posledních loňských dvou vrhů od Babety a Josefky, které dohromady porodily 11 mláďat, přežil pouze jeden jediný silný sameček.

Krátce předtím jedna samice porodila králíčky, kterým vůbec nevytvořila hnízdo, roztahala je po kotci a ani neměla snahu se o ně starat. Nechala je všechny umřít! Ale proč to udělala, když předtím se starala jako vzorná matka?
Pět dní po sobě jsem u dětí Babety a Josefky nacházela další a další mrtvá mláďata. Nemohli jsme přijít na to, proč nám tolik mladých umírá. Ptali jsme se především zkušených chovatelů. Rad byla spousta a nevěděli jsme, kde přesně zažít.

Letos porodila první Maruška, černobílá samička právě dcera Josefky, která má devět dětí. Dnes je jim už 26 dní, všichni jsou vpořádku a mají se čile k světu. Už pobíhají po kotci a papkají granule a seno.

První rada zněla absolutní čistota.

Jakmile se mláďata začala pohybovat po celém kotci, všechno jsme jim v domečku opět vyčistili. A pečlivě dohlížíme na čistou vodu k pití.

Druhá rada byla krmit pouze granulemi s kokcidiostatiky.

Běžně dáváme našim dospělých králíkům směs granulí a ječmene. K tomu seno a čerstvou vodu dvakrát denně. Pochopitelně i tvrdé pečivo, mrkev, brambory a jiné laskominy. Matky mají pár dní po porodu mléko, ovesné vločky a potom jen čisté granule. Ale nevíme, jak dlouho.

Všech 15 letošních mláďat překlenulo kritickou dobu, kterou dřív nepřežili. Doufám, že další krize už letos nepřijdou.

Tak nějak věřím, že ten letošní rok bude úspěšnější než ten loňský.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama