Tak nějak pořád nechápu ten pojem BIO

10. února 2017 v 23:15 | Bařka |  Slepice
Přemýšlím nad tím v čem je ten zásadní rozdíl, co je vlastně to BIO? Jaký je rozdíl mezi chovem na domácí farmě a Bio chovem?

BIO vejce stojí asi 8 až 10 Kč. Já mám vejce za 3 Kč.

Podle odborných pramenů. "Biovejce pocházejí z chovů diametrálně odlišných než klasická konvenční vejce. Největší rozdíl je v životních podmínkách nosnic - podobá se domácímu chovu slepic.Tento ohleduplný způsob chovu bere v úvahu potřeby zvířat. Slepice mají výběh, kde se mohou volně pohybovat a popelit. Mají prostor k nerušené snůšce do hnízda.
Jejich krmivo pochází minimálně z 80% z ekofarem a obsahuje i čerstvou trávu, seno nebo naklíčené obilí. Slepicím v biochovech je zakázáno podávat krmivo chemického původu (extrahované šroty) nebo krmiva s příměsí GMO (geneticky modifikované rostliny).

Slepicím na ekofarmách není uměle narušován denní cyklus pro zvýšení snůšky. Výsledkem je, že v ekochovech mají slepice život delší a bez stresu."

Jsme u toho, moje slepice mají diametrálně odlišný styl života než ty opelichané chudinky v klecích, kde se nemůžou ani otočit. Krmíme je kukuřicí, pšenicí, pečivem, mají seno, zelenou trávu a co si kde na zahradě samy najdou. Bohužel jim chutnají i moje růže a levandule.

Pravidelně jim nasazuji skořápkovou dietu, aby měly dostatek vápníku a jejich vejce měla dostatečně tvrdou skořápku.
Mají prostor k nerušené snůšce do hnízda. To naše slepice sice mají, ale některé toho nevyužívají. Některé rády snáší ve starém peřiňáku a jiné zase v králikárně.

Vejce z ekologického chovu:


1. možnost pohybu ve venkovním výběhu každý den, výběh minimálně 2,5 m2/slepici. Máme 25 slepic i s kohouty a jejich výběh se rovná 1035m2, vlezou totiž vážně všude. Jen se musí podělit s kozou a kozlem a přes léto taky s kachnami, ale docela dobře si spolu rozumí.

2. možnost snášet vejce do hnízda, k dispozici bidýlko a podestýlka. Možnost mají, jen ji nevyužívají. Bidýlko mají v kurníku, ale rády hřadují v koruně smrku, který kdysi býval vánočním stromečkem a v koruně broskve. Jen kohout Bonifác upřednostnil plot.

3. maximálně 12 slepic na m2 uvnitř v hale, menší počet jedinců v jednom hejnu. Halu nemáme, máme kurník a stromy. Menší počet jedinců v jednom hejnu? 25 slepic z toho 6 kohoutů, kteří se mezi sebou neperou. Jen mají dámy prostě větší a daleko lepší výběr. Nemusí být s jedním chlapem do konce života.

4. kvalitní krmení z ekologického zemědělství (bez umělých hnojiv a pesticidů). To nezaručím, pšenici kupujeme v prodejně krmiv, a jak se pěstuje to fakt nevím.

Ale to, že mají kvalitnější život bez stresu, než ty v klecových chovech, tak za to dám ruku do ohně. Když se vracím z práce, už mě vítají u branky a doprovázejí mě až ke schodům do baráku. Myslím, že kdybych nezavřela dveře, šly by se mnou až do kuchyně.


Mám tedy BIO vejce nebo ne?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama