Novinka na farmě: Göttingenská miniprasátka a prosvětlovačka vajec

7. května 2017 v 22:04 | Benwalterovic farma |  I tohle k životu patří...
Farma se nám začíná pěkně rozrůstat. Včera se k nám nastěhoval páreček Göttingenským miniprasátek Amálka a Honzík. Zatím jsou prasátka ještě dost nedůvěřivá a plachá, ale věřím, že si na nás brzy zvyknou. Byl to dárek pro mého muže ke kulatým narozeninám od našich přátel Jirky a Péti. K tomu mu přivezli nádherný dort se všemi zvířátky, které na farmě máme. Ode mě dostal líheň a od našich dětí násadková vejce. Byli to prostě pravé farmářské narozeniny.
Amálka a Honzík

Prasátka jsou neskutečně maličkatá. Je to zakrslé plemeno, které musí být drženo jen na seně, trávě a na zelenině, aby nám z nich nevyrostla obr tučná prasata. Chceme si je nechat jako chovný párek a vyzkoušet, jak se prasátka mohou narodit i u nás na farmě. Honzík už se o páření pokoušel dnes ráno, ale ještě je na to moc brzy.

Rozchodili jsme líheň


Zasedli nám dvě kvočny. Ta první je vzorná matka a pozorně sedí na svých vejcích. Od ní bychom kuřátka mohli očekávat už příští týden, ale ta druhá mrcha pořad slézala a chodila si sedat zpátky do kurníku, ale pokaždé do jiného hnízda. Na tři dny jsem ji zavřela na její vejce do voliéry, kde dřív byli kohoutci, ale nakonec stejně utekla. Není to vzorná máma. Tak jsme jí vejce sebrali a rozeběhli poprvé manželův narozeninový dárek. Vajec měla pod sebou osm. Ale aby v líheň neběžela jen kvůli osmi vejcím, přidala jsem tam dalších dvanáct z dnešního dne. Tak uvidíme, kolik
kuřat se nám podaří nakonec uměle vylíhnout.

Jenže vznikl problém s tím, že je nutné v určitých vývojových fázích vejce prosvětlit, abychom mohli vyhodit neoplodněná vejce. Kdyby totiž pukavec v líhni
bouchnul, byl by to pěkný smrad.


Jak prosvětlit vejce?


V tu chvíli nastoupil můj tatínek, který má na tyhle věci prostě hlavu. Ze staré žárovky, porcelánové objímky a plechovky mi vyrobil prosvětlovačku na slepičí vejce. A světe div se, funguje skvěle. Ušetřil nám tak 600 korun.


Z osmi vajec, na kterých seděla slepice už skoro týden, je jen jedno jalové, ale bohužel dvě jsou dvoužloutková, tak z toho taky nic nebude.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama